Wrocław Polkom na stulecie - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Środa, 19 czerwca 2019
Wybierz miasto na mapie
Wrocław Polkom na stulecie
Data dodania: 2018-11-28 10:02:22
Wrocław Polkom na stulecie
Źródło zdjęcia: wroclaw.pl
W środę 28listopada odbędzie się wernisaż wystawy "Niezwykłe Dolnoślązaczki" będzie też symboliczny tort, którym uczcimy 100lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych.

We Wrocławiu zamieszka też nowa krasnalka "Sufrażystka".

28 listopada mija dokładnie 100 lat od podpisania przez Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o Ordynacji do Sejmu Ustawodawczego, w którym znalazł się zapis, że prawa wyborcze: czynne i bierne mają wszyscy obywatele Polski „bez różnicy płci”.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia praw wyborczych Polek, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki”, przedstawiającej 16 niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach i
działały w różnych dziedzinach życia. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św.
. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, czy Freya von Moltke.

Wystawa jest mobilna – zdjęcia i biogramy opisywanych kobiet znalazły się na roll-upach. Ta forma ekspozycji umożliwi jej prezentację w dolnośląskich miastach i miasteczkach.

Celem wystawy jest pokazanie, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, przykładów mądrych, ambitnych i twórczych kobiet. Wzmacnia to zwłaszcza dziewczynki, które kulturowo spychane są do roli „opiekunek”, „żon” czy „matek”, czyli do funkcjonowania bardziej w sferze prywatnej niż publicznej. Dobre wzory kobiet, które wychodziły poza tę sferę i działały publicznie są doskonałym przykładem do naśladowania. Pokazują, że kobiety mogą realizować swoje marzenia bez względu na to, czy dziedzina, w której chcą się
spełniać zwyczajowo jest „damska” czy „męska”.

Dla chłopców z kolei przykłady twórczych i mądrych kobiet są dowodem na to, że kobiety i mężczyźni mogą spełniać się w każdej dziedzinie życia na równi, bez względu na płeć. Prezentacja ma także uświadomić wszystkim oglądającym, jak duży jest wkład kobiet w rozwój naszej kultury i nauki.

Spotkanie rozpocznie się w środę, 28listopada 2018roku o godzinie 17:00 w sali Wielkiej wrocławskiego ratusza.

Wystawę współorganizują: Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu. To kolejne wydarzenie z okazji Dolnośląskiego Roku Praw Kobiet uchwalonego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

Link do rejestracji:
https://evenea.pl/imprezy/kultura-i-sztuka/wroclaw/niezwykle-dolnoslazaczki-209715/?source=fb_share&fbclid=IwAR0ABsFY5MZoMBrWbLXN678ZvTTs3EoJ9lyfxNqn9AysSL4IXtsgc2xsSqU

Źródło: wroclaw.pl
Tagi: wrocław, wernisaż, wystawa, polki, stulecie,
Najczęściej czytane
go to top